czwartek, 26 września 2013

Niedziela na zachodzie: oceanarium w Salthill

Plan na koniec tygodnia był prosty: w piątkowy wieczór impreza w zamku Leap, w niedzielę ciąg dalszy jakże przyjemnego procesu ukulturalniania się. Tym razem w Dublinie. Choć wizyta w stolicy nie uwzględniała żadnego zamku i tak zapowiadało się przyjemnie: zwiedzanie, potem relaks w niedawno otwartej kawiarnio-herbaciarni. Stuprocentowy chillout. Hedonizm w czystej postaci.



Człowiek strzela, a Pan Bóg kule nosi. I tak w niedzielę zamiast obrać kierunek na Dublin, padło na zachód – na trasę, którą za niedługo będziemy mogli pokonywać z zawiązanymi oczami. Tyle razy już ją obieraliśmy w tym roku. Do zmiany planów skłonił mnie krótkotrwały powrót lata. Po tygodniu chłodnawych temperatur, które zmusiły mnie do wyciągnięcia z szafy babcinej piżamy, onuc i czapki pilotki, nastały ciepłe dni do złudzenia przypominające lato.



Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby, kiedy zatem w niedzielny poranek słońce zapukało do mojego okna, nie miałam zamiaru marudzić, że nie tak miało to wyglądać. Jasnym jak słońce stało się, że wizyta w stolicy przeniesiona zostanie na inny raz, bo tam zdecydowanie nie potrzebowałam pięknej pogody.



Nie było jednak mowy o tym, by ten bardzo ciepły i słoneczny dzień spędzić w domu. Taki scenariusz ziściłby się tylko wtedy, gdyby mnie ktoś umieścił w kaftanie bezpieczeństwa. Na szybko wymyśliłam sobie Salthill, do którego jakimś cudem nie udało mi się wcześniej dotrzeć. Nowy plan przewidywał wizytę w tamtejszym oceanarium i przechadzania się po promenadzie. Zanim jednak konie naszego czterokołowca ruszyły z kopyta, wpadliśmy na pomysł zabrania ze sobą zestawu małego plażowicza. Bo taka piękna pogoda, bo stamtąd tak blisko do wody,  bo popływałoby się… Za nic mając sobie przesądy o tym, by nie wracać do domu po zapomnianą rzecz, Połówek pobiegł do domu po nasz plażowy niezbędnik.



Salthill leży sobie niedaleko Galway, ma kilka przyzwoitych plaż i to między innymi dzięki temu stało się popularnym kurortem nadmorskim, gdzie w zasadzie przez cały rok ściągają turyści. Kasyna, centra rekreacyjne i przeróżne imprezy skutecznie wabią chętnych. Udział samej natury również nie pozostaje bez znaczenia. To wszystko jednak nie wystarczyło, by mnie oczarować. Czegoś mi w Salthill zabrakło. Chyba jakiegoś romantyzmu, nieodpartego uroku, jakiejś intymności. Mimowolnie zaczęłam je od razu porównywać do Howth [1:0 dla dublińskiego przedmieścia] i do mojej ulubionej plaży, na widok której zawsze rozbieram się w biegu.



W Salthill stanęłam nad plażą przy promenadzie i o mało co nie przewrócił mnie dolatujący z niej odór. Witamy w świecie odpływu. Kamienie wokół, dużo ludzi, mało ciekawa sceneria. Skwaszona księżniczka – być może ku swojej szkodzie - postanowiła darować sobie dalszy spacer promenadą i poszukać pocieszenia w oceanarium.




Galway Atlantaquaria, bo tak zwie się wspomniany przybytek, to największe akwarium Irlandii. Ciężko je przegapić, bo leży przy samej promenadzie. Jeszcze siedząc w domu nie do końca byłam przekonana, czy udanie się tam jest dobrym pomysłem i, jak się okazało chwilę później, Połówek również żywił podobne obawy. Zdecydowaliśmy się jednak dać szansę tej atrakcji, licząc na to, że skoro jest to największe akwarium, to być może będzie też najlepsze.



Byliśmy już w dwóch tutejszych oceanariach w Bray i Dingle i żadne z nich nie powaliło nas na kolana. Owszem, przyjemnie było, ale mój apetyt nie został ani razu całkowicie zaspokojony. I tu, moi drodzy, muszę Wam niestety przekazać tę złą nowinę: na Zielonej Wyspie po prostu nie ma oceanarium z prawdziwego zdarzenia, a trzy wspomniane obiekty to raczej skromne akwaria, które z pewnością nie dostarczą nam niezapomnianych wrażeń.



Galway Atlantaquaria mieści się na dwóch poziomach i przedstawia nie tylko florę i faunę morską, lecz także obiekty, z którymi nie spotkałam się w żadnym innym irlandzkim akwarium. Na parterze, tuż przy wejściu i splash tanku, zbiorniku podstępnie umieszczonym tam, by chlapać i straszyć co bardziej płochliwych odwiedzających, znajduje się replika skonstruowanego w 1964 roku ALVIN-a, batyskafu umożliwiającego badania głębinowe.




Na parterze dominuje płytki, ale spory zbiornik z płaszczkami i innymi chrzęstnoszkieletowymi rybami. To właśnie tu spędziłam dłuższą chwilę, przyglądając się koleniom, cudacznym płaszczkom i fascynującym mnie turbotom, które świetnie się maskowały, „stapiając” się z dnem. Gdyby nie poruszające się skrzela i oczy, można by było je przegapić. Ryby pływają sobie koło siedmiometrowej łodzi, przykładu Galway Hookera.




Trochę dalej znajduje się największy z tutejszych zbiorników, The Ocean Tank, przy którym nakręcono jedną ze scen z mojego ulubionego filmu „The Guard”, gdzie Mark Strong odwraca się do widzów i mówi: I like sharks. They are soothing. Rekinów niestety nie widziałam, można było za to podziwiać urzędującą sobie tam Walentynkę należącą do rodziny rajowatych [white skate], gatunku niegdyś dość popularnego w zachodnich wodach Irlandii, teraz zaś zagrożonego wyginięciem. Walentyna trafiła do akwarium jako zarodek w 2003 roku, a na świat przyszła 14 II 2004, stąd jej pseudonim artystyczny. Ponoć jest jedyną przedstawicielką swojego gatunku będącą na uwięzi. Co można o niej jeszcze powiedzieć? Że jest wyjątkowa pod każdym względem. Objawiło się to m.in. tym, że pewnego dnia Walentyna dostąpiła… niepokalanego poczęcia, choć nigdy nie udało się biedaczce zaznać igraszek z samcem.



A  oto sama Walentynka


W Atlantaquarii zobaczymy też dwa ze skarbów, jakie skrywają w sobie tajemnicze irlandzkie torfowiska. Pierwszym obiektem jest poroże jelenia szlachetnego i choć to ciekawy artefakt, jego atrakcyjność blednie w konfrontacji z Bearna Dugout Canoe, niesamowitego czółna wystruganego rękami pierwotnych ludzi i liczącego sobie bagatela 5 500 lat!  Zobaczymy tu także czterometrową replikę latarni z Mutton Island, ogromny szkielet wieloryba, dowiemy się, jak powstają słynne łodzie Galway Hooker, a w Touch Poolu, zbiorniku z rozgwiazdami, krabami i innymi kreaturami możemy sobie nawet pogrzebać rękami, jeśli tylko mamy taką ochotę. Możemy też wziąć udział w karmieniu ryb odbywającym się przeważnie co godzinę. Jeśli nawet je pominiemy, nie mamy powodów do zmartwień, bo bilet do akwarium ważny jest przez cały dzień, więc możemy do niego powrócić nawet za parę godzin.




Byłoby takie fajne ujęcie, gdyby ta cholerna ryba nie zachuchała szybki ;)


Jeśli już wcześniej byliśmy w oceanarium przez duże o, Galway Atlantaquaria zapewne nie zrobi na nas ogromnego wrażenia, choć niewątpliwie wiele może nas nauczyć i umiejętnie przybliżyć nam podwodny świat. Z wizyty w akwarium najwięcej radości pewnie będą mieć ci najmniejsi. Cena za bilet nie jest najniższa, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę gabaryty akwarium. Stosunek ceny do jakości mógłby być lepszy,  ale gdybym miała wybrać najlepsze i najciekawsze irlandzkie akwarium, wskazałabym właśnie to.



 

 

18 komentarzy:

  1. Mnie też nigdy żadne z oglądanych akwarium nie powaliło na kolana. A kilka ich było. Co za wredna ryby, tak nachuchać na szybkę ;))

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie takie akwaria to jak jaskinie, jak się było w jednym/jednej to resztę można sobie odpuścić, chyba że się jest fanem.

    OdpowiedzUsuń
  3. W Polsce nie widziałam żadnego, więc nie mam porównania. Chętnie zaglądnęłabym do takiego, w którym jest podwodny tunel.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dla mnie nie - wizytę w każdej irlandzkiej jaskini wspominam bardzo miło i uważam, że znacznie się od siebie różnią. Jeszcze nie mam ich dość i jak tylko będę mieć okazję, pojawię się w Crag Cave [jeszcze jej nie zwiedziłam] i ponownie w Marble Arch Caves.

    Zastanawiam się, czy oceanarium w Belfaście też jest takie sobie...

    OdpowiedzUsuń
  5. Uprzedziłaś mnie tym wpisem! Nawet zdjęcia podobne do tych, które wrzuciłam ostatnio do swojej galerii, choć oczywiście Twoje dużo lepszej jakości :-) Ale mnie się akurat podobało, więc pewnie i tak zamieszczę opis akwarium "moimi oczami".

    A tak z ciekawości i od nie-irlandzkiej strony - zdradzisz, gdzie jest takie oceanarium przez duże "o", które Cię urzekło? Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  6. Witaj, Ami :) Zauważyłam :) Byłam wczoraj u Ciebie na blogu i widziałam najnowszy wpis - nawet miałam skomentować, ale ostatecznie leń wziął górę. Zastanawiałam się nad małym przystankiem w Galway, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo rano nieco się guzdraliśmy i efekt był taki, że potem czas nas gonił [trzeba było wrócić do domu na dobranockę]. Mam jeszcze do opisania drugą cześć tej niedzieli. Oby udało mi się wkrótce tego dokonać. Jak sobie pomyślę, ile wyjazdów mam jeszcze do opisania, to ogarnia mnie czarna rozpacz ;)

    To nie jest tak, że mnie się nie podobało. Po prostu ta atrakcja nie powaliła mnie na kolana. Miałam nieco większe oczekiwania, bo to nie było moje pierwsze akwarium. W oceanarium przez duże o jeszcze nie byłam, choć bardzo chciałabym kiedyś takie odwiedzić - z tunelem wodnym, z rybami i ssakami, których jeszcze nie widziałam.

    Jasne, że opisz swoją wizytę :) Przeczytam z wielką przyjemnością - jak zawsze zresztą :)

    OdpowiedzUsuń
  7. oceanarium w North Queensferry posiada tunel i ruchomą podłogę w tymże. byłam raz. owszem, rekiny i inne stwory pływały mi nad głową, można było żyjątka obejrzeć z każdej perspektywy, był pan pływający w środku, karmiący rekiny. raz wystarczył, więcej nigdzie do żadnego oceanarium na pewno nie zawitam. pomijam, że ja mam swoje zdanie odnośnie zamykania zwierząt w niewoli. pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Wielkie dzięki za cynk :) Poszukałam w sieci i widzę, że na tripadvisor są bardzo mieszane opinie. Ludzie narzekają, że za drogo i za krótka wizyta, czyli w zasadzie to samo, co ja mogłabym powiedzieć o irlandzkich akwariach. Podoba mi się ten podwodny tunel. Może kiedyś się tam pojawię.

    Co do zamykania zwierząt w niewoli, to uważam, że akurat w tym przypadku mają dużo lepiej niż w naturalnym środowisku. Ale kto wie, może się mylę? Może częste wizyty nie wpływają zbyt dobrze na zdrowie psychiczne rybek ;)

    PS. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach nigdzie się nie wybierasz, bo mam przygotowaną przesyłkę dla Ciebie. Dziś nie udało się jej wysłać, ale w poniedziałek powinna ruszyć w świat. Trzymaj się ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
  9. tak, drogo i to bardzo! ile czasu spędzi się w oceanarium to chyba już zależy od odwiedzających. jest kafejka, można zjeść przyzwoity lunch. a rybki oglądać można godzinami.

    nie wybieram się jeszcze:) to znaczy za około 3 tygodnie, potem mam szkolenie na ółnocy. ale do tego czasu na pewno dojdzie:) dziękuję za niespodziankę!

    OdpowiedzUsuń
  10. Prawda, ale jeśli akwarium jest małe, to ile można się po nim plątać? :)

    Nie chciałam zdradzać, że będę wysyłać, ale wydaje mi się, że przesyłka nie zmieści Ci się do letterboxa [jeśli go masz], więc wolałam się upewnić, że nie będziesz w tym czasie za granicą.

    Miłej soboty, Una. Mam nadzieję, że szykujesz jakiś ciekawy wyjazd i post na bloga, bo chętnie poczytałabym coś nowego :)

    OdpowiedzUsuń
  11. kochana, sama bym poczytała, ale pisać nie mam ochoty:) mam gości, jadę na urlop niedługo, potem mam szkolenie i jade na bardzo długi urlop. pogoda nadal jest względnie dobra, sloneczko świeci, więc laptop w kącie. i do tego myślałam, że już zmarł, ale na drugi dzień rano odżył. cud.

    jeśli listonosz mnie nie zastanie w edynburskim mieszkaniu, pobiegnę na pocztę odebrać. nie ma problemu! dziękuję serdecznie raz jeszcze !

    OdpowiedzUsuń
  12. Ach, goście! Teraz sobie przypomniałam, że faktycznie wspominałaś o nich.

    Zazdroszczę urlopu, na pewno wymyśliłaś coś fajnego. Tylko wiesz... poczytałabym później o nim :)

    Baw się dobrze - cokolwiek będziesz robić :)

    Co do przesyłki, to cała przyjemność po mojej stronie.

    U nas też ładnie, przede wszystkim ciepło, zatem korzystam, ile mogę. Jutro pewnie dzień poza domem :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Niestety nie pomogę :) Pewnie kiedys sama sprawdzisz :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Nabrzeże niezbyt mi sie podoba, bo nie znoszę takiej sztucznie nadmuchanej irlandzkiej architektury ostatnich lat, ale akwarium chętnie kiedyś zwiedzę. Choć nie bardzo lubię takie atrakcje, to ta historia Walentyny mnie rozczuliła. Ładne zdjęcia - jak zawsze :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Ha, czyli nie tylko ja mam takie odczucia. W Salthill byłam po raz pierwszy i jakoś inaczej je sobie wyobrażałam. Tymczasem to, co zobaczyłam, było "takie sobie". Architektura zdecydowanie nie zrobiła na mnie super wrażenia, ale budynek akwarium nawet mi się podobał.

    OdpowiedzUsuń
  16. świetna ta chuchająca ryba :))))
    z Twoją opowieścią mnie się tam podoba :)))

    OdpowiedzUsuń
  17. Świetna tylko złośliwa ;) Mnie również przypadła do gustu.

    OdpowiedzUsuń