piątek, 30 czerwca 2023

Tory Island - intrygująca irlandzka wyspa na Atlantyku (1)

Dystans od lądu, jaki dzielił wyspę Tory od północnych brzegów hrabstwa Donegal, wymuszał na jej mieszkańcach samowystarczalność. "Torysi" wysysali wraz z mlekiem matki uniwersalną prawdę: jeśli umiesz liczyć, to licz na siebie. W tym wypadku - na ich małą, hermetyczną społeczność.


Nikt tak jak oni nie wiedział, jak to jest być na łasce szalejących sztormów. I choć nie każdy z nich był tak samo dotkliwy, raz na jakiś czas zdarzał się taki, o którym opowiadało się później przez kolejne dziesięciolecia.

Najstarsi mieszkańcy doskonale pamiętają pewną zimę w latach 70. XX wieku, kiedy w czasie "sztormu stulecia" zostali odcięci od świata na prawie dwa miesiące. Przez te długie, zimne i ponure tygodnie mieli tylko siebie nawzajem. Nikt nie przyszedł im na ratunek - nie przypłynęła żadna łódź, nie przyleciał żaden helikopter. Nikt nie podjął się brawurowych i samobójczych prób przybicia do jej brzegów. Ratunkiem była jedynie wiara w to, że po każdej burzy, kiedyś w końcu wychodzi słońce.


Między innymi przez takie epizody wyspa stała się bardzo umuzykalniona. Kiedy prowadzisz prosty i odizolowany tryb życia, to siłą rzeczy twoimi rozrywkami stają się proste czynności. Nigdy nie było tu teatru ani kina, był za to dostęp do darmowych występów muzycznych. Taniec i muzyka były tanimi uciechami. Czego nie można było powiedzieć o alkoholu.


Mieszkańcy Tory nie przez przypadek upodobali sobie akordeon - to jeden z tych instrumentów muzycznych, które nie wymagały intensywnej troski, a co więcej, przez długie miesiące nie musiały być nastrajane.

 

Muzyka niosła im nie tylko ukojenie i ratunek, ale nade wszystko była źródłem dobrej zabawy. Nie słuchało się jej, biernie siedząc na krześle. Do muzyki się tańcowało, jakby jutra miało nie być.


Ta tradycja do dziś ma się dobrze - mieszkańcy nadal gromadzą się tu w swojej świetlicy na muzyczne sesje, a w trakcie naszego rejsu na wyspę czas umilał nam akordeonista wygrywający kolejne dźwięki na melodeonie.


Odludność Tory, ale także jej proste, surowe piękno działało jak magnes na artystów, którzy szukali tu weny i inspiracji. W drugiej połowie XX wieku niespodziewanie narodziła się tu szkółka prymitywnych malarzy. Wszystko zaczęło się od przyjazdu angielskiego portrecisty, Dereka Hilla, który pod wpływem spektakularnych widoków na Tory, postanowił dla odmiany zacząć malować lokalne pejzaże, a nie tylko ludzkie gęby.


To tu w latach 60. XX wieku na malującego Dereka natrafił James Dixon, mieszkaniec Tory: prosty człowiek, farmer i rybak, który niemal całe swoje życie spędził na wyspie. Przyglądając się malującemu artyście, bezpardonowo stwierdził, że sam namalowałby to lepiej :-)) Niezrażony Derek zaoferował mu swoje pędzle, by Irlandczyk pokazał, co potrafi. Tymczasem James znów wykazał się nietaktem, stwierdzając, że sam sobie zrobi pędzle... z ogona własnego osła.


O dziwo, to, co namalował, zrobiło wrażenie na Angliku. Derek dopatrzył się w nim sporego potencjału, a ponieważ nie był przy tym małym, złośliwym i zawistnym człowieczkiem, zachęcał wiekowego Irlandczyka (bo nie wiem, czy wiecie, ale James miał wówczas ponad 70 lat!) do szlifowania swojego talentu.


Z biegiem czasu mężczyźni zaprzyjaźnili się, a prace tego prostego farmera doczekały się uznania wśród krytyków. Chociaż on sam wyspy nie opuścił, tu zmarł i tu spoczywa, to jego obrazy wyruszyły w świat, gdzie wystawiano je m.in. w galeriach sztuki w Belfaście, Dublinie i Londynie.

 

Co ciekawe, za przykładem Dereka i Jamesa ruszyli inni. Z czasem okazało się, że wśród tej małej społeczności jest kilku innych malarzy: Anton Mehan, Patsy Dan Rodgers (król wyspy), Rory Rodgers... A to, co ukazywali na swoich obrazach, przemawiało do koneserów sztuki. Może dlatego, że ich malarstwo było w dużej mierze takie jak oni: nieokiełznane, dzikie, surowe, rządzące się swoimi prawami.



Jako że nigdy nie pobierali oficjalnych lekcji malunku, nie przestrzegali tradycyjnych norm, zasad związanych z perspektywą i proporcjami. Malowali tak, jak im serce podpowiadało, nie zaś podług sztywnych ram narzucanych przez nauczycieli. Jak pokazał przykład ponad siedemdziesięcioletniego Jamesa, nasze ograniczenia niekoniecznie są związane z wiekiem - po prostu tkwią w naszej głowie.


                                                                                                chatka Hilla

Również ta tradycja nie wymarła ze śmiercią lokalnych malarzy czy Dereka Hilla, jako że na wyspie do dziś znajduje się mała galeria sztuki z ich pracami. Z kolei na zachodnim krańcu Tory, nieopodal latarni, zachowała się miniaturowa chatka Hilla, w której malarz spędzał długie godziny malując poszarpane klify Tory.


12 komentarzy:

  1. Jeju Taito, czy Ty z Polly jakieś wyścigi urządzacie? Nie nadążam czytać o komentowaniu nie wspominając :)
    Musze przyznać, że wyspa imponująca, piękne kadry

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hahaha, a żebyś wiedziała, że TAK :) Polly zaczęła mnie trollować liczbą wpisów, więc przyjęłam jej wyzwanie na klatę, i stawiłam się zwarta i gotowa do wyścigu ;) Wybacz, że padłaś ofiarą naszych przepychanek o pierwsze miejsce, ale sama wiesz - stawka jest wysoka, każda chce się znaleźć na podium i dostać złoto :))

      Dziękuję bardzo za miłe słowa :) I za rozbawienie mnie :)

      Usuń
    2. dokładnie ! potwierdzam, że trochę żeśmy się obie spięły z powodu konkurencji :D

      Usuń
    3. "Spięły" w sensie: zabrały do roboty, żeby nie było, że się pobiłyśmy albo poprztykałyśmy ;)

      Usuń
  2. Tej samej zimy stulecia, moja ciotka z moim wtedy czteroletnim kuzynem utknęli w pociągu, gdzieś na bezdrożach na 16 h. Piękne widoki i ciekawa historia, ale chyba nie chciałabym mieszkać aż na takim odludziu, bo zawsze z takich miejsc jest trudniej podrożować i zwiedzać świat ;) .Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sporo myślałam nad Tory i doszłam do wniosku, że to raczej nie jest wyspa dla mnie. Na krótki pobyt - tak, ale chyba nie na dłuższą metę. Pierwszego dnia obeszłam ją całą (jakieś kilkanaście kilometrów), poza tym ten dystans do stałego lądu (prawie godzina rejsu), i tak jak piszesz, mocno utrudniałaby podróżowanie. Że nie wspomnę o jakichś nagłych wypadkach i poważnych chorobach... Podziwiam jednak ludzi, którzy zdecydowali się osiąść tam na stałe.

      Usuń
  3. Kolejny niezwykle fascynujący tekst i informacje:) Wydaje się, że mieszkańcy tej odizolowanej wyspy muszą polegać na sobie nawzajem, aby przetrwać i prosperować w trudnych warunkach. Opowieści o sztormach, które nawiedzały wyspę, budzą szacunek i podziw. Ja sama podziwiam ludzi tu w Norwegii mieszkających na wybrzeżu. Jak przyjdzie deszcz, wiatr I szorm to strach się bać...co tam się dzieje...

    A ta zimowa burza w latach 70. XX wieku, która ich odcięła od świata , musiała być niezwykle trudna, wymagająca i dala im popalić... brrrrr... zimno się robi na samą
    mysl...ale i tak lubię takiehistorie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, na takich wysepkach często można zaobserwować zjawisko, które raczej wymiera na lądzie: granie do tej samej bramki. W końcu wszyscy jadą na tym samym wózku. Może to lekkie nadużycie, ale w takich miejscach jak to tubylcy są "jedną wielką rodziną". Czasami skomplikowaną, pokręconą, ale jednak rodziną. I jak to w rodzinach bywa, zdarzają się czarne owce. Ale o tym cicho sza - jeszcze będzie wpis o skomplikowanych ludzkich relacjach i współzależności społecznej. Ciekawa jestem Twojej reakcji na niego :)

      Usuń
  4. Kurcze, może ja też powinienem chwycić za pędzel i coś maznąć. Na plastyce nigdy nie błyszczałem, ale patrząc na dzieła sztuki nowoczesnej może ktoś się dopatrzy w mojej twórczości sensu i przesłania, którego sam nie byłem świadom, a potem już tylko wywiady, autografy, wizyty w zakładach pracy... :)

    W razie sukcesu w programach śniadaniowych będę powtarzał, że do twórczości zainspirowała mnie Taita i jej opowieści z Wyspy Tory :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Misza :) Jak miło Cię tutaj widzieć!

      Nie uwierzysz, ale już dawno temu doszłam do podobnych wniosków :) Owszem, są tacy artyści, których prace podziwiam, na przykład mój ulubiony Paul Henry, i wiem, że to nie ta liga - w życiu bym tak nie potrafiła. A potem patrzę na niektóre dzieła surrealistów, szczególnie prace Miro, i myślę sobie tak jak James Dixon: "tak to i ja bym namalowała" ;)

      Usuń
  5. czasem ktoś ma talent ale o nim nie wie albo nie próbował czegoś i się nawet nie domyśla, że potrafi :)

    Co do akordeonu jakoś ja nie pałam miłością do tego instrumentu. A aktualnie to mi sie jedynie kojarzy z grą cyganów żebrzących po tramwajach i ulicach :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, bo jak inaczej odkryć, że ma się do czegoś talent, jeśli nie spróbuje się swoich sił? Poza tym wielu ludzi sukcesu twierdzi, że nie tyle liczy się talent, co zwyczajne dążenie do celu, wytrwałość, sumienność i praktyka. Długie godziny praktykowania.

      Rozumie Twoje skojarzenia i nawet mam podobne. Poza tym ten instrument kojarzy mi się też z nielubianym nauczycielem muzyki, który kiedyś mocno mi podpadł ;) Na wyspie Tory jednak doskonale się spisywał, bo jak wspomniałam we wpisie, nie był zbyt kłopotliwy w utrzymaniu.

      Usuń